Kirurgisk behandling av søvnapné, Nordbyhagen
En mindre andel av pasientene med obstruktiv søvnapné har anatomiske avvik i kjeve og øvre luftveier som kan behandles med operasjon.
Spesielt er fjerning av mandler hos barn effektivt.
Nesetetthet behandles ofte effektivt med kortison-spray, men større skjevheter i nesen, polypper og forstørrede nesemuslinger kan nødvendiggjøre mindre kirurgiske inngrep i nese og nesesvelg.
Før
Fjerning av mandlar, adenotomi og neseseptumplastikk krev inga eiga utgreiing. Hos pasientar som verken har nytte av desse operasjonane, generelle livstilstiltak, PAP eller søvnapnéskjene kan ei undersøking i narkose vera nyttig som grunnlag for persontilpassa behandling.
Operasjonar i svelget skjer i narkose. Det er derfor viktig at ein møter fastande. Du får meir informasjon om type operasjon og førebuingar frå avdelinga.
Vær oppmerksom
Kontakt avdelinga om dersom du får nokre av desse plagene:
- tung pust
- bløding i såret
- væske fra såret
- aukande hevelse, raude eller smerte frå såret
- aukande hevelse i eitt eller begge bein
- sjukdomskjensle/nedsett allmenntilstand
- svimmelheit eller svime
- feber
Blir du akutt sjuk, ring 113.
Kontakt
Ahus Nordbyhagen
Øre-nese-hals søvnseksjon
Ahus Nordbyhagen
Øre-nese-hals søvnseksjon