Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Fødsel hvor barnet er i seteleie

Når det er barnets sete og / eller fot som ligger nederst i fødselskanalen, og blir den delen som fødes først, kalles dette setefødsel. Om lag 3-4 prosent av alle barn ligger i seteleie ved termin.

Henvisning og vurdering

Lege/jordmor kjenner på magen din for å finne ut hvordan barnet ligger. Hvis barnet ligger barnet i seteleie etter svangerskapsuke 36-37, blir du henvist til nærmeste fødeavdeling eller gynekolog.

Før

Før fødselen vurderer vi om vi kan anbefale vaginal setefødsel, eller om det er nødvendig å gjøre et planlagt keisersnitt. Et annet alternativ er å forsøke ytre vending av barnet. Barnet skal ikke være for stort eller for lite. Det er også viktig med god informasjon i forkant slik at du føler deg trygg og kan være forberedt på hva som skal skje i fødselen.

g_a3e68ff4_89c3_4d73_9193_4df79f43e1f8

 



Under

  • Snakk med lege/jordmor du går på kontroll, om hvordan du skal forholde deg om fostervannet begynner å renne.
  • Skal du føde barnet ditt i seteleie anbefaler vi at du tar kontakt med fødeavdelingen når fødselen starter. Du vil da få råd og veiledning om blant annet når du bør komme til avdelingen.

Vi gjør de samme undersøkelsene når du kommer til fødeavdelingen, som hvis barnet hadde ligget i hodeleie.

Smertelindring

Ved vaginal setefødsel anbefaler vi at du får et epiduralkateter i ryggen fordi du trenger god smertelindring når barnet skal fødes.

Overvåking

Ved seteleie overvåker vi barnets hjertefrekvens kontinuerlig gjennom fødselen for å være sikre på at barnet har det fint. Det er likevel ikke uvanlig at et barn født i seteleie er litt slapt med en gang. Barnet kan derfor trenge stimulering og enkel pustehjelp helt i starten. Det er rutine at barnelege er til stede ved fødeavdelingen ved slutten av fødselen.

Rifter

Mange kvinner bekymrer seg for at de vil få rifter i forbindelse med setefødsel. Setet er mykt sammenlignet med hodet, og det er faktisk mindre risiko for alvorlige rifter under en setefødsel enn ved en hodefødsel. De samme retningslinjene som ved hodeleie er gjeldende for å vurdere eventuelt behov for klipp (episiotomi) under siste del av fødselen.

Fremgang gjennom fødselen

Ved vaginal setefødsel er det viktig med god fremgang gjennom fødselen og spesielt mot slutten. Det er som regel en eller to leger som hjelper til og tar imot barnet, og jordmor er med og assisterer. På enkelte fødeavdelinger fødes barn i seteleie med mor på alle fire. Uansett må du selv trykke ut nesten hele barnet, og legen vil hjelpe til med å forløse skuldrene og til slutt hodet. Av og til kan det helt på slutten bli nødvendig å legge en fødselstang rundt barnets hode for å forløse barnets hode på en skånsom måte.

Keisersnitt

Man har ikke mulighet til å hjelpe til med tang eller sugekopp (vakuum) tidligere i fødselsforløpet på samme måte som ved et hodeleie. Dette betyr at flere kvinner med seteleie vil ende opp med et akutt keisersnitt. Tall fra Norge viser at opptil 30 prosent av de som forsøker en vaginal setefødsel vil ende opp med akutt keisersnitt. Ved hodeleie ligger keisersnittandelen på 2-20 prosent, avhengig av om man er førstegangsfødende eller flergangsfødende.

Akutt keisersnitt i fødsel gjøres vanligvis i ryggbedøvelse, slik at du er våken. En ledsager kan som oftest være med på operasjonsstuen. Det er litt større risiko for infeksjon og blødning ved et akutt keisersnitt sammenlignet med et planlagt keisersnitt. Imidlertid har barnet fått fordelene av stimulering med rier og barnet har blitt eksponert for bakterier i fødselskanalen som har vist seg å være gunstig.

Forskning tyder på at barn født vaginalt vil ha mindre risiko for astma, allergi, overvekt, autoimmune sykdommer og diabetes senere i livet, sammenlignet med barn som er forløst ved planlagt keisersnitt. Etter vaginal fødsel vil man i neste svangerskap ha større sjanse for å kunne føde normalt (uavhengig av leie), og man vil ikke ha med seg de risikofaktorene som et arr i livmoren kan medføre.

Etter

Noen foreldre bekymrer seg for at en setefødsel kan skade hoftene hos barnet. Det er riktig at barn som ligger i seteleie oftere har såkalt hofteleddsdysplasi (for lite dype hofteskåler), enn barn som har ligget i hodeleie. Selve fødselen vil ikke påvirke dette, dette er relatert til selve leiet før fødselen og barnet vil uansett bli undersøkt av barnelege etter fødselen.

Kontakt

Hovedbygg Fødeavdelingen, Nordbyhagen

Kontakt Fødeavdelingen, Nordbyhagen

Oppmøtested

  • Fødeavdelingen: Behandlingsbygg 4, 5. etasje (B405).
  • Observasjonspost: Behandlingsbygg 4, 5. etasje (B405).

Inngang 3.

Oversiktskart Nordbyhagen (PDF)

Oversiktsbilde av Ahus Nordbyhagen

Hovedbygg

Sykehusveien 25

1478 Lørenskog

Transport

Buss

Bussen stopper like ved hovedbygget. Linje 100, 110, 300, 310 og 385 går til og fra Oslo og Lillestrøm.

Se rutetider på ruter.no eller telefon 22 05 70 70.

Taxi

Vi har parkering mot avgift for pasienter, pårørende og besøkende i 1. etasje av parkeringshuset, som ligger cirka fem minutters gange fra hovedinngangen. Gangveien fra parkeringshuset til sykehuset er skiltet. Det er også nærparkering på plassen foran hovedinngangen og Nye nord-bygget.

Mer om parkering

Pasientreiser er reiser til og fra offentlig godkjent behandling. Er det helsemessige årsaker til at du trenger tilrettelagt transport, må det bestilles av din behandler.

Hvis det ikke finnes rutegående transport på strekningen du skal reise, kan du ta kontakt med ditt lokale pasientreisekontor på telefon 915 05 515.

Pasientreiser dekker ikke transport for blodgivning.

Det er per dags dato ikke en avtaleleverandør for pasienttransport i kommunene Sør-Odal, Nord-Odal, Kongsvinger, Grue og Eidskog.

Hva betyr dette for deg som er pasient?

Dette betyr at pasienter som kan, selv må sørge for transport til og fra behandling ved å reise kollektivt eller bruke egen bil, for så å kreve refusjon ved å sende inn reiseregningsskjema. 

Dersom du ikke kan bruke kollektivtransport, kjøre selv eller bli kjørt av pårørende, dekker Pasientreiser utgifter til drosje. Refusjon for drosje kreves også med reiseregningsskjema.

Du finner mer informasjon fra Pasientreiser om situasjonen og muligheter for transport, samt kontaktinformasjon til Pasientreiser for eventuelle spørsmål du har, på siden under. 

Informasjon for pasienter ved reiser fra Glåmdalsregionen (oslo-universitetssykehus.no)

pasientreiser.no

Praktisk informasjon

På apoteket får du kjøpt det du trenger under og etter sykehusoppholdet. Anbefalte produkter fra sykehusets helsepersonell gjenspeiler derfor vårt vareutvalg.

Hos oss møter du autorisert helsepersonell med spesialkompetanse om medisiner. Vi kan også gi råd og veiledning om din medisinbruk.

Du finner oss ved å gå inn hovedinngangen og nedover Glassgata. Apoteket ligger på høyre hånd før du kommer til kiosken.

Åpningstider og kontaktfinformasjon (sykehusapotekene.no)

Besøk er viktig for innliggende pasienter, og vi skal så godt vi kan tilrettelegge for besøk. Ahus har generelle besøkstider, men merk at det kan være andre tider som gjelder ved avdelingen du skal besøke.

Finn avdelingen du skal besøke via lenken under og se på avdelingsiden hvilke besøkstider som er gjeldende. Dersom det ikke er oppgitt besøkstid på avdelingssiden er det den generelle besøkstiden som gjelder.

 

Skal du ta blodprøve før undersøkelse eller behandling, gjøres det midt i Glassgata, skiltet "Prøvetaking".

Les mer om blodprøvetaking

Blomster er hyggelig både å få og å gi bort, men tenk på hvilke blomster du velger. Noen blomster kan dessverre gi ubehag for pasienter, men utvalget er stort blant blomster du kan ha med.

På disse avdelingene tillates ikke blomster

  • S202 - Gastrokirurgisk- og medisinsk sengeområde
  • S203 - Nevrologisk sengeområde og Øre-nese-hals sengeområde​
  • S204 - Kar/Thorax sengeområde
  • S302 - Infeksjonsmedisinsk sengeområde
  • S403 - Kardiologisk sengeområde
  • Ortopedisk sengeområde
  • Geriatrisk sengeområde
  • Hjerteovervåkningen
  • Akuttområde Akutt 24
  • Avdeling for lungemedisin - tillatt på enerom
  • Barselseksjonen - Ikke sterktluktende blomster (for eksempel)
  • Barne- og ungdomsklinikken
  • Intensiv og intermediær seksjon

Frisøren finner du på høyre hånd midt i Glassgata mellom behandlingsbygg 2 og behandlingsbygg 3. I tillegg til vanlige frisøroppgaver tilbyr frisøren parykktilpasning.

Åpningstider:
Mandag - fredag kl. 09.00-18.00
Fredag kl. 10.00-16.00

Telefon:
67 90 23 33

Glassgata deler hovedbygget i to, med behandlingsbyggene på høyre hånd og sengeområdene på venstre.

Her finnes en rekke servicetilbud som apotek, kiosk og frisør.

Helsetorget ligger sentralt i Glassgata. Her finner du informasjon rettet mot pasienter og pårørende, og gratis tilgang til PC-er. Hele sykehuset har gratis trådløst gjestenett.

​Gjennom hele hovedbygget går Glassgata. På høyre hånd finner du behandlingsbyggene. Inngangene kalles B1,B2,B3 og B4. På venstre hånd er sengebyggene. Inngangene kalles S1,S2,S3 og S4. I enden av Glassgata ligger Barne- og ungdomsklinikken (BUK).

Sykehuset tilbyr gratis trådløst gjestenett. Bruk HSO Gjest.

Hovedbygget på Nordbyhagen i Lørenskog ligger 15 km øst for Oslo og 40 km sør for Gardermoen. I tillegg har Akershus universitetssykehus virksomhet i Nordre Follo, Kongsvinger og ved ulike behandlingssteder for psykisk helsevern og rusbehandling.

Se kart over Nordbyhagen

​Midt i Glassgata ligger Narvesen som har bredt utvalg av lesestoff, mat og drikke.

Mer informasjon om åpningstider finner du på lenken under: narvesen.no/finn-butikk

​På hverdager er det legevisitt mellom kl 10.00-11.30.

På kveldstid og i helger er det visitt til nye pasienter,

Ønsker du som pårørende samtale med lege, avtales dette på forhånd.

I Lyspunktet kafé kan du velge blant et godt utvalg av både varm og kald mat, salatbuffet, desserter og kaker. Kafeen er åpen for alle. Du kan også ta med din egen matpakke og hygge deg i vårt fine lokale. I kafeen kan du betale med kort, ko​ntant eller Vipps.

Mer informasjon og åpningstider​

Pasienter og pårørende skal få informasjon, utvidet innsikt i egen situasjon og tilegne seg kunnskaper for å bedre mestre sin livssituasjon gjennom kurs.

Skal du delta på kurs finner du mer informasjon om påmelding, oppmøte og kontaktinformasjon på siden under, eller i brevet du har fått av avdelingen. 

Pasient- og pårørendeopplæring (PPO)

På sengeområdet serveres det 4 måltider om dagen. Frokosten består av brød, pålegg og kokt egg. Du kan velge mellom 2 retter til middag som er produsert i et topp moderne kjøkken.
Vi serverer hjemmelaget suppe til ettermiddagsmåltid. 

Har du behov for mat utenom måltidene har vi tilgjengelig mat i buffèen 24 timer i døgnet. 

Har du spesielle behov som spesialkost eller allergi?
Gi beskjed til din kontakt i sengeområdet.

For pårørende har vi Lyspunktet kafè som er åpen fra 08.00-16.30 på hverdager. Ved ferier og helligdager har vi redusert åpningstid.​ Åpningstider uke 26-32: alle hverdager kl.08-15.30, stengt lørdag og søndag.

Møtepunktet tilbyr samtale for pasienter og pårørende som ønsker det. Det bemannes av representanter fra pasientorganisasjoner. Du finner det i Helsetorget.

Av hensyn til alle de som får overfølsomhetsreaksjoner av sterke dufter ber vi besøkende og pasienter unngå å bruke parfyme ved våre sykehus og behandlingssteder.​

Pasientvertene hjelper alle som har behov når de kommer inn hovedinngangen ved Ahus Nordbyhagen og Ahus Kongsvinger. De arbeider frivillig på sykehuset mellom kl. 09.00-14.00. De forklarer vei til bestemmelsessted eller følger pasienter og pårørende dit de skal. De kan også hjelpe til med rullestol ved behov.

Sykehuskirke og livssynsrom ligger på høyre side i Glassgata, etter B3. Sykehusprest og andre samtalepartnere fra ulike tros- og livssynssamfunn kan kontaktes på telefon 911 95 977.

Ved behov for tolk må avdelingen kontaktes på forhånd. Tolk er gratis.

Ved Ahus Nordbyhagen har vi en betjent ventesone hvor pasienter og pårørende kan vente på transport og få hjelp ved spørsmål om reise.

Åpningstid:
Hverdager kl. 11-15
Telefon: 67 96 81 20

Du finner oss ved å gå inn hovedinngangen og nedover Glassgata, hvor Ventesonen ligger på høyre hånd før du kommer til apoteket.